Najczęściej zadawane pytania

Alergia to szczególne zaburzenie w funkcjonowaniu układu immunologicznego, które może prowadzić do powstania choroby alergicznej, a więc do występowania obiektywnych, powtarzalnych objawów wywołanych przez określony alergen, który jest dobrze tolerowany przez osoby zdrowe.
Alergeny to substancje wywołujące reakcje immunologiczne u osób predysponowanych. Dla osób zdrowych nie stanowią zagrożenia i są dobrze tolerowane
Wśród przyczyn alergii wymienia się:
- czynniki środowiskowe: zanieczyszczenie środowiska (dym tytoniowy, spaliny, urbanizacja ), zbyt wysoka higiena życia, zakażenia wirusowe
-predyspozycję genetyczną
Alergenem może być każda substancja, niezależnie od drogi podania. Najczęstsze alergeny:
- wziewne, np. pyłki roślin, roztocze kurzu domowego, zarodniki grzybów pleśniowych, sierści zwierząt domowych, jady owadów błnokskrzydłych: os i pszczół.
- kontaktowe, tzw hapteny - kosmetyki, środki czystości, wyroby zawierające nikiel i chrom,
- pokarmowe - białko jaja kurzego, mleko krowie, orzechy, migdały, soja, owoce cytrusowe, ryby, skorupiaki,
-leki
Tak. O nadwrażliwości na daną substację leczniczą decydują indywidualne skłonności do alergii. Zwykle na ulotce preparatu znajduje się informacja o przeciwwskazaniu w przypadku nadwrazliwości na lek.
Leki najczęściej wywołujące alergię/nadwrażliwość:
-leki przciwbólowe
- antybiotyki (szczególnie penicyliny, neomycyna),
- insulina,
- barbiturany,
- leki przciwdrgawkowe z grupy benzodiazepin,
- anestetyki (substancje znieczulające),
- środki kontrastowe podawane podczas badań RTG czy TK,
Objawy skórne:
- wysypka,
- pokrzywka,
- rumień,
- zaczerwienienie,
- bąble,
- swędzenie,
- pieczenie,
- obrzęki.

Objawy łzowo-nosowe:
- obrzęk nosa,
- zapalenie spojówek,
- katar sienny,
- zatkany nos,
- nieżyt nosa,

Objawy ze strony układu pokarmowego:
- wymioty,
- biegunka.

Objawy ze strony układu oddechowego:
- kaszel,
- duszności,
- świsty,
- astma.

Najgroźniejsza postać: wstrząs anafilaktyczny.
To najgroźniejsza postać alergii. Stanowi zagrożenie życia. Jest to natychmiastowa reakcja przebiegające ze spadkiem ciśnienia, niewydolnością oddechową oraz krążeniową. Wymaga natychmiastowego podania adrenaliny i interwencji lekarza.
Schorzenia, u którch podstaw leży alergia to:
- atopowe zapalenia skóry,
- astma oskrzelowa,
- katar sezonowy i całoroczny,
- pokrzywka,
- alergiczne zapalenie spojówek,
- wstrząs anafilaktyczny,
- wyprysk kontaktowy (egzema),
- obrzęk naczynioruchowy
- atopowe zapalenia skóry
- alergiczne choroby układu pokarmowego.
Tak. Zjawisko to nosi nazwę "marszu alergicznego". Wczesne objawy alergii pokarmowej (np. zmiany na skórze) mogą zanikać, a w ich miejsce może pojawić się astma, czy alergiczny nieżyt nosa.
Marsz alergiczny to rodzaj ewolucji choroby alergicznej, czyli przechodzenie jednej choroby alergicznej w inną . Najwcześniej u niemowląt pojawia się alergia pokarmowa i atopowe zapalenie skóry, które następnie mogą przejść u starszych dzieci w alergiczny nieżyt nosa czy astmę oskrzelową.
Alergia ma podłoże genetyczne. Jeżeli posiada ją któreś z rodziców, ryzyko, że dziecko będzie alergikiem wynosi ok. 30%, jeżeli oboje - 60%. Jednak to w dużej mierze środowisko zewnętrzne modyfikuje rozwój choroby alergicznej: ekspozycja na alergeny pokarmowe i powietrznopochodne, czynniki infekcyjne, nieswoiste czynniki drażniące takie jak dym tytoniowy, spaliny sprzyjają rozwojowi alergii.
Geny określają jedynie skłonność do uczuleń, a nie ich rodzaj. Nie ma pewności, czy będziemy uczuleni na to samo, co nasi rodzice. Genetyczna skłonność do alergii może u dziecka wywołać reakcję uczuleniową na zupełnie inny alergen, niz ten, na który reagowali rodzice.
Niestety nie ma takiej skutecznej, 100% metody.
Można jedynie u dzieci predysponowanych zmniejszyć jej ryzyko np. poprzez unikanie kontaktu z dymem tytoniowym czy karmienie piersią.
Termin skaza białkowa to popularna nazwa określająca uczulenie na białko mleka krowiego i atopowe zapalenie skóry. Atopowe zapalenie skóry to częsta choroba u najmniejszych dzieci i może mieć związek z uczuleniem na białko mleka krowiego czy białko jaja kurzego.
Wnikliwa obserwacja swoich objawów, ich związek z dietą czy okresem pylenia roślin w połączeniu z wynikami testów alergicznych pozwala w większości przypadków na ustalenie rozpoznania i włączenia odpowiedniego leczenia.
Można, ale nie zawsze i jest to bardzo trudne. Dzieci często “wyrastają” z alergii pokarmowej, można prowadzić profilaktykę przeciw roztoczową czy unikać alergenów zwierzęcych. Jednak często jest to mało skuteczne i nie wygasza objawów choroby.
Skuteczną metoda "pozbycia" się alergii i przynosząca efekty to tzw. immunoterapia swoista, czyli odczulanie.
Odczulanie czyli immunoterpia alergenowoswoista to skuteczna metoda leczenia alergii. Polega na podawaniu (podjęzykowym lub w formie iniekcji) wzrastających dawek alergenu. Doprowadza to do wytworzenia tolerancji na uczulony alergen. Immunoterapię swoistą prowadzi lekarz alergolog.
Kwalifikację do odczulania przeprowadza specjalista alergolog.
Odczula się pacjentów od 5 roku życia. Choroby przewlekłe (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca) są p/wskazaniem do immunoterapii swoistej.
Najważniejsze objawy alergicznego nieżytu nosa to: wodnista wydzielina z nosa, świąd nosa, blokada nosa, kichanie. W przypadku uczulenia na pyłki objawy występują sezonowo w okresie wiosennym, letnim.
Pokrzywka to choroba charakteryzująca się występowaniem bąbli pokrzywkowych. Bąble te przypominają zmiany, które powstają pod wpływem kontaktu skóry z pokrzywą - stąd nazwa. Pokrzywka powoduje silny świąd lub pieczenie skóry, jest niebolesna i ustępuje bez pozostawienia blizn czy przebarwień skóry.
W łagodnych postaciach tej choroby są skuteczne, jednak przed wdrożeniem leczenia pacjent powinien mieć wykonane testy alergiczny aby dokładnie rozpoznać uczulający go alergen.
Nie, te leki nie działają na astmę oskrzelową. Astma oskrzelowa wymaga przede wszystkim odpowiedniej terapii lekami wziewnymi p/zapalnymi.
W chorobie tej pojawiają się napadowe duszności, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej czasem kaszel. Objawy te nasilają się często w nocy czy po wysiłku fizycznym. Ważnym badaniem dodatkowym jest spirometria, która umożliwia pewne rozpoznanie tej choroby.
Tak, dzieci powinny go bezwględnie unikać.
Walczyć się da, ale jest to bardzo trudne. Należy prowadzić działania wielokierunkowe obejmujące m.in. usunięcie dywanów, wykładzin, mebli tapicerowanych, firan zasłon, używanie środków roztoczobójczych, częste pranie pościeli w temperaturze powyżej 60st.C, stosowanie odkurzaczy z filtrem HEPA, pranie lub zamrażanie pluszowych zabawek, ekspozycja pościeli na słońce lub mróz, pościel z tkanin barierowych, wietrzenie.
Pyłki roślinne są wszechobecne zarówno w mieście jak i na wsi. W przypadku uczulenia w okresie pylenia należy unikać przebywania na polu czy łące, zamykać okna w czasie słonecznych i wietrznych dni, należy nosić okulary ochronne, przemywać twarz i oczy po powrocie do domu oraz zmienić ubranie, a wietrzyć mieszkanie w godz. nocnych, śledzić aktualne komunikaty o pyleniu ( www. alergen.info.pl).
Najczęściej uczulające pokarmy to tzw. "wielka ósemka" to: mleko krowie, jajka, ryby, skorupiaki, orzechy, orzeszki ziemne, soja, pszenica. Jednak należy pamiętać, że nie powinnao się samemu eliminować tych pokarmów ze swojej diety bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to prowadzić do niedoborów pokarmowych i poważnych problemów ze zdrowiem.